Czy w Europie nastanie moda na autonomiczne samochody?

Auta, które posiadają technologię jazdy autonomicznej rozwijanej przez firmę Waymo w USA robią furorę. Przejechały już ponad 10 milionów kilometrów, a ich stosowanie wzrasta z każdym miesiącem. Producenci tego rozwiązania planują ekspansję na Stary Kontynent. Czy ta innowacja przyjmie się także w Europie?

Czas na zmiany w europejskim transporcie!

Firma Waymo planuje, aby europejskie taksówki, ciężarówki oraz autobusy wykorzystywały technologię jazdy autonomicznej. Co to oznacza? W niedługim czasie mamy zacząć korzystać z pojazdów, które nie posiadają kierowców za kierownicą. Rozwiązanie to testowane już na szeroką skalę w Stanach Zjednoczonych ma wkrótce zostać wdrożone w Europie. Czy nowinki o samochodach autonomicznych staną się rzeczywistością?

Zapowiada to wyraźnie dyrektor generalny producenta tego typu aut – John Krafcik. W udzielanych wywiadach trudno dopatrywać się szczegółów, ale pojawia się często określenie „potężna flota”, jednak bez ujawnienia dokładnych liczb oraz miejsc, w których auta pojazdy autonomiczne miałyby rozpocząć transportowanie Europejczyków.

Technologia sprawdzająca się w Stanach Zjednoczonych

Przedsiębiorstwo Waymo zdążyło zastosować innowację w takich markach jak Lexus, Jaguar i Chrysler. W Stanach Zjednoczonych przejechały już łącznie ponad 10 milionów kilometrów i co najważniejsze, rozwiązanie sprawdza się doskonale zwłaszcza w zastosowaniu jego w transporcie publicznym. Trudno przypuszczać, aby nowinki o samochodach autonomicznych w USA nie sprawdziły się na europejskich drogach.

Według ostatnich doniesień, terenem pierwszych prób mają być Włochy, a konkretnie elektryczny SUV I-Pace ma stać się modelem, który wprawi w osłupienie europejskich miłośników innowacji technologicznych. Zapowiedzi te raczej nie są słowami rzucanymi na wiatr, wydaje się, że wreszcie ta nowość dotrze bliżej naszego kraju.

Poza tym szefowie marki Volvo złożyli obietnicę, że myślą intensywnie nad samochodami samokierującymi się. W nich kierowca ma odpoczywać, oglądać filmy, jeść, spać oraz pracować nad wieloma innymi rzeczami. Zdaniem producentów szwedzkich aut taka sytuacja ma być już rzeczywista w roku 2021. Czy rzeczywiście tak będzie? Jeśli Waymo wprowadzi niebawem auta autonomiczne na rynek, to plan Volvo może się ziścić.

Tags: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*