Czy do prowadzenia quada potrzebne jest prawo jazdy? Jakie i dlaczego?

Wielu nas, kierowców szokuje czasami obecność quada na jezdni. Pojazdy te pojawiły się w Polsce w połowie lat dziewięćdziesiątych i bardzo szybko zyskały na popularności. Niestety wiele osób nie ma pojęcia, że na quady niezbędne jest posiadanie prawa jazdy. Jakiego? To zależy od rodzaju maszyny. Te czterokołowce pokazują, że motoryzacja jest przydatna w wielu dziedzinach naszego życia.

Jakie potrzebne jest prawo jazdy na pojazdy lekkie?

Do pierwszej grupy quadów należą pojazdy lekkie, czyli modele, których ciężar nie przekracza 350 kilogramów, a pojemność silnika sięga 50 ccm z mocą 5,4 KM. Użytkowników takiego czterokołowca może osiągnąć prędkość maksymalną o wysokości 45 km/h. Z tego też powodu osoby niepełnoletnie muszą posiadać kategorię AM. Można ją uzyskać po ukończeniu czternastego roku życia.

Kurs warto rozpocząć z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, gdyż tyle trwa, a poza tym na mocy rozporządzenia ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku, żaden ośrodek ruchu drogowego nie pozwoli na przystąpienie do finalnego egzaminu na quadzie, a jedynie na motorowerze. Do tego dochodzi kolejna trudność w postaci zdania części teoretycznej. Opiera się ona na 850 pytaniach, spośród nich 700 stanowią zagadnienia ogólne, a 150 dotyczy AM. Uzyskanie licencji kosztuje łącznie 140 złotych.

Wymagania na czterokołowce zwykłe

Niepełnoletni po osiągnięciu 15 lat i 9 miesięcy może zapisać się na kurs B1, który uprawni go do poruszania się pojazdami o masie większej niż 400 kilogramów. Ograniczenie silnika występuje do 20,4 KM. Ten zapis sprawia, że można prowadzić wszelkie microsamochody, które spełniają te kryteria. W przypadku osób pełnoletnich z kategorią B, mogą one prowadzić wszystkie pojazdy ATV, jeśli zarejestrowany pojazd jest czterokołowcem, czterokołowcem lekkim lub ciągnikiem.

Homologacja quada uprawnia do posługiwania się nimi na publicznych drogach. W związku z tym muszą przechodzić badania, które potwierdzą sprawność techniczną. Taki quad musi zawierać odpowiednie oświetlenie, tablicę rejestracyjną w widocznym miejscu oraz polisę OC. Wówczas można także nim poruszać się po strefach ruchu i zamieszkania. Leśne dukty, plaże, teren parków narodowych i krajobrazowych jest zamknięty, tak jak w wielu przypadkach jakie cała motoryzacja bardzo dobrze zna.

Tags: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*